reklama

Krátka úvaha na dlhú tému- 10 rokov po 11. septembri...

Pred desiatimi rokmi John Sujo pracoval v jednej z veží Svetového obchodného centra v New Yorku. Johnovi sa práve začínal pracovný deň v jeho kancelárii na 81. poschodí, keď začul mohutnú explóziu. Keď sa plamene začali šíriť kanceláriou, John a jeho spolupracovníci zamierili k schodisku. „Myslel som si , že zomriem", povedal John. „Budova sa kolísala a cítili sme, že sa nakláňame naľavo. Hnali sme sa cez oheň k únikovému schodisku."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

John sa najviac obával o svoju tehotnú manželku Mary, ktorá pracovala v južnej veži. Niekoľkokrát sa jej pokúšal dovolať, no neúspešne. Počas takmer hodinového zostupu z 81. poschodia nasledovala ďalšia explózia. John netušil, že druhé lietadlo práve vrazilo do južnej veže. Nevedel o tom, že Mary prišla k južnej veži krátko pred tým, ako do nej druhé z lietadiel narazilo. V budove teda nikdy nebola, meškanie jej celkom určite v ten deň zachránilo život.

(C)Suzanne Plunkett, AP
(C)Suzanne Plunkett, AP 

Počas interview reportérov CBN News s manželmi Mary rozprávala, čím si v ten deň prešla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„ Stáli sme priamo pod budovou a pokúšala som sa dovolať manželovi, lenže neúspešne. Chvíľu nato druhé lietadlo narazilo do veže. Cítila som teplo a trosky padali všade okolo mňa."John bol počas zostupu zranený padajúcimi troskami, no napriek tomu dokázal chodiť. Keď sa konečne dostal na prízemie, zbadal maják sanitky, ktorého svetlo ho vyviedlo von.

(C)Thomas Franklin, The Record
(C)Thomas Franklin, The Record 

John Vigiano Sr. je dôchodcom, ktorý žije na predmestí New Yorku a v minulosti pracoval ako požiarnik. Jeho syn John bol rovnako ako jeho otec požiarnik a jeho brat Joe policajný detektív. 11. septembra mali obaja bratia službu a rovnako ako ich kolegovia aj oni obdržali núdzový hovor od svedkov útokov na Dvojičky. Pri plnení si svojich povinností a záchrane iných obaja zahynuli 11. septembra 2001.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto príbehy som si vybral náhodou. Jeden sa skončil šťastne, druhý tragicky. Príbehov ako tieto nájdeme vždy pred výročím tragických útokov z 11. septembra v médiách stovky. A ďalšie tisíce ostanú nevypovedané navždy. Ostanú v kanceláriách Dvojičiek, Pentagonu, pod troskami budov a tonami prachu, či vo vrakoch lietadiel.

11. september nebol len dňom, kedy al-Káida civilnými lietadlami zaútočila na najznámejšie budovy USA a zabila pri tom tisíce ľudí. Bol to deň, kedy islamskí radikáli tým najkrutejším a najzbabelejším spôsobom zaútočili na celú našu západnú civilizáciu.

Každý z nás, kto v tej dobe vnímal svet, si na útoky pamätá dodnes. Nebola to len ďalšia agentúrna správa, ale predovšetkým udalosť, ktorá sa nás dotkla, aj keď bola tisíce kilometrov vzdialená. Pripomínať si túto udalosť má v dnešnej dobe oveľa väčší význam ako kedykoľvek predtým. Prečo? Lebo napriek častým pokusom o teroristický útok, ktorému sa podarí zabrániť, sa organizácie obhajujúce ľudské práva snažia zrušiť protiteroristické zákony a z teroristov urobiť obete právneho systému. Lebo stále sú vlády, ktoré terorizmus nielen že kryjú, ale ho aj podporujú. Lebo klesá verejná podpora pre účasť na misii v Afganistane. A v neposlednom rade, každé naše pochybenie, oslabenie či zaváhanie ženie vodu na mlyn tým, ktorých cieľom je vraždiť tých, čo s ich ideológiou nesúhlasia. Naše hodnoty sú založené na túžbe žiť, ich na túžbe umrieť ako mučeník. A čím viac obetí jeho samovražda prinesie, tým bližšie k „nebu" bude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto útoky odštartovali globálnu vojnu, ktorá trvá dodnes. Všetci sme svedkami toho, ako ťažko sa s použitím najmodernejších zbraní a početnej prevahe koalície bojuje proti ideologicky sfanatizovanému nepriateľovi. To, čo sa začalo v Amerike, pokračovalo v Európe. Útoky na synagógy v Istanbule v roku 2003 - 34 mŕtvych, bomby v madridských vlakoch - 191 mŕtvych, 2050 zranených, samovražedné útoky na londýnske metro - 56 mŕtvych a viac než 700 zranených. V tejto vojne sa spravilo už veľa chýb a jej koniec je v nedohľadne, no pokiaľ budú aj naďalej sfanatizovaní moslimovia vraždiť bezbranných civilistov, potom pokračovať v nej má zmysel. Ak nie pre snahu zabezpečiť nasledujúcim generáciám bezpečnejšie okolie, tak aspoň z úcty k padlým obetiam. A nie len k tým, čo v jedno septembrové ráno v roku 2001 patrili medzi prvé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas teroristických útokov na WTC, Pentagon a havárii v poli blízko mesta Shanksville prišlo o život viac než 3000 ľudí. Nezabudnime na nich!

Martin Nastišin

Martin Nastišin

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občas ma niečo tak zarazí, alebo poteší, že mám chuť písať. Tak píšem. Zoznam autorových rubrík:  PrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu